Przejdź do treści

Mówią, że to niezwykłe miasto

Woda, zieleń i wolność – taki jest Szczecin. Nowoczesne miasto, które zaskakuje swoją różnorodnością i ciekawymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu. Konglomerat wysp, kanałów, plaż i zatok. Swoisty Floating Garden, miasto, które zmienia myślenie o tym, po co żyje człowiek.

W sercu europy

Szczecin położony w północno-zachodniej Polsce, w sąsiedztwie Niemiec, Szwecji i Danii przyciąga turystów swoim żeglarskim klimatem, bliskością morza i wielokulturową historią. Niepowtarzalny urok tworzy aż 15 miejskich parków, szlaki kajakowe wśród rozlewisk Nadodrza, jeziora stworzone do żeglowania, wszechobecne magnolie i zabytkowa architektura.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Współczesną ikonę architektury zaprojektowali architekci z pracowni z Barcelony – Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga. Gmach nawiązuje do tradycji symfonicznej miejsca – przed II wojną światową był tu Dom Koncertowy. Otwarta w 2014 r. filharmonia zdobywa laury w prestiżowych konkursach architektonicznych, polskich i międzynarodowych.

Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II

Rozległy zieleniec powstał w latach 1925-1927 na gruntach należących do rodziny Quistorpów. To świetne miejsce do spaceru albo pikniku na trawie, pomiędzy alejami rozłożystych platanów. W czerwcu 1987 r. odprawił tu mszę papież Jan Paweł II. Ołtarz został ustawiony na tle majestatycznych trzech orłów – Pomnika Czynu Polaków.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Dawna siedziba książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów usytuowana jest na wysokiej skarpie, blisko Odry. Powojenna rekonstrukcja (1958-1980) nawiązała do stylu renesansowego. Dzisiaj to kulturalne centrum z Operą na Zamku, Muzeum Zamkowym, Gabinetem Lubinusa, Celą Czarownic, galeriami, kameralnym teatrem i kinem, muzyczną sceną na dużym dziedzińcu.

Bulwary Szczecińskie

Wyremontowane bulwary w rejonie Mostu Długiego i Trasy Zamkowej przyciągają nie tylko spacerowiczów, wędkarzy, rowerzystów i jeżdżących na rolkach, ale przede wszystkim żeglarzy. Ozdobą bulwarów są rzeźby o tematyce marynistycznej w Alei Żeglarzy. Nad rzeką słodko nęci nozdrza zapach kakao i czekolady. Tej nietypowej miejskiej aromaterapii doświadczysz najintensywniej właśnie na bulwarach. To dzięki niej ludzie spacerujący brzegiem Odry są uśmiechnięci i zadowoleni, co dowodzi, że nie tylko zajadanie się czekoladą zwiększa poziom endorfin. W Szczecinie możliwość wdychania słodkiego aromatu zawdzięczamy Przedsiębiorstwu Przemysłu Cukierniczego „Gryf” S.A. To ono w 1976 r. jako pierwsze w kraju uruchomiło produkcję czekolady do picia! Wciąż rozwijająca się baza gastronomiczna daje możliwość wypicia kawy i zjedzenia obiadu z widokiem na Odrę.

Wały Chrobrego

Rozległy taras widokowy na skarpie nadodrzańskiej to wizytówka Szczecina. Ukształtowany w latach 1902-1921 na miejscu zburzonego fortu, dzięki staraniom ówczesnego nadburmistrza Hermanna Hakena. Zachwyca ciekawa, monumentalna architektura oraz panorama Odry, wysp i portu.

CMENTARZ CENTRALNY

Największy i najpiękniejszy w Polsce cmentarz, który ma bardziej charakter parku niż miejsca wiecznego spoczynku. Projekt wykonał na początku XX wieku architekt miejski Wilhelm Meyer-Schwartau, który zadbał o estetykę cmentarza, wykorzystując naturalne walory krajobrazowe, różnice wzniesień, cieki wodne. Centralna nekropolia Szczecina jest miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców i turystów z powodu m.in. niesamowitych walorów przyrodniczych i historycznych.

CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY

CDP to najmłodszy oddział szczecińskiego Muzeum Narodowego, w którym prezentowana jest najnowsza, interesując choć skomplikowana historia Szczecina i Pomorza Zachodniego. Budynek, w którym znajduje się muzeum, został częściowo ukryty pod Placem Solidarności sąsiadującym z filharmonią. W lipcu 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy uznane zostało najlepszą przestrzenią publiczną Europy. Cztery miesiące później, 18 listopada, ten sam gmach otrzymał miano najlepszego budynku na świecie – World Building of the Year.

MIEJSKA STREFA LETNIA

Położona na Wyspie Grodzkiej plaża rozpoczęła swoją działalność w roku 2016. To nowe na mapie Szczecina miejsca daje możliwość odpoczynku na leżakach czy hamakach z widokiem na Wały Chrobrego. Dojście do MSL możliwe jest od strony Łasztowni po przejściu przez kładkę prowadzącą do portu jachtowego.

DEPTAK BOGUSŁAWA

Położony w centrum Szczecina deptak znajduje się pomiędzy dwoma placami – Zgody i Zamenhofa. To tutaj znajdziemy liczne kluby muzyczne, puby i kawiarnie, które w słoneczne dni oferują miejsce na zewnętrznych ogródkach w otoczeniu historycznej zabudowy śródmieścia.

ALEJA KWIATOWA

Oficjalna nazwa tego położonego w centrum miasta deptaka brzmi plac Żołnierza Polskiego. Leżący w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowego i Filharmonii trakt został przebudowany i zmodernizowany w roku 2012. Po remoncie Aleja stała się miejscem cyklicznych imprez i plenerowych eventów (m.in. Jarmarku Bożonarodzeniowego). Integralną częścią tego miejsca jest szklany pawilon, w którym funkcjonuje Centrum Informacji Turystycznej. Kupić w nim można m.in. oficjalne miejskie pamiątki.