Pobierz program i mapę Dni Morza

pobierz PL pobierz EN pobierz DE

Kończymy Dni Morza_Sail Szczecin 2018

2018-06-10

Za nami trzeci, ostatni dzień tegorocznych Dni Morza. Widzieliśmy wspaniałą, kolorową i muzyczną paradę, próbowaliśmy smacznych potraw oraz wyszaleliśmy się w wesołym miasteczku. Jednym słowem bawiliśmy się świetnie!

 

Niedzielny deszcz nie przeszkodził w świętowaniu nad Odrą, być wręcz przyjemnym orzeźwieniem po upalnym poranku! Tego dnia rotacyjnie oba brzegi rzeki odwiedziło 50 tysięcy osób. Łącznie podczas Dni Morza_Sail Szczecin przez na terenie imprezy teren imprezy przewinęło się ponad 200 tysięcy osób!

 

Jak przebiegła nam niedziela?

 

Tuż po godzinie 11 przez Łasztownię przeszła barwna parada orkiestr dętych. Setki muzyków z różnych krajów Europy maszerowały korowodem z okolic mostu pontonowego pod scenę. Potem, przy akompaniamencie brazylijskich rytmów, w kolorowych strojach tanecznym krokiem poruszali się uczestnicy Samba Port Festival. Było głośno, wesoło, kolorowo i fantastycznie.

 

W niedzielę czynne były również stoiska Jarmarku pod Żaglami i wesołe miasteczka. Zabawy plastyczne i sportowe oraz warsztaty rzeźbienia w piasku w strefie dziecięcej sprawiły, że najmłodsi nie mieli powodów do nudy.

 

Kulinarnych rarytasów można było skosztować z ogromnego TIRa Prymatu i JBB, gdzie sam Szef Kuchni Rober Sowa wraz z ekipą kucharzy serwowali niezwykłe i smaczne potrawy. Kilku szczęśliwców mogło przy okazji zgarnąć atrakcyjne nagrody, m.in. poprzez zakręcenie Koła Fortuny.

Nie zabrakło również akcentów muzycznych. Na scenie głównej, w lekkim orzeźwiającym deszczu odbył się niezwykły koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dobrej muzyki można było również posłuchać na Łasztowni. Zadbały o to m.in. Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, który zaprezentował swoje popisowe numery, a także zespoły Stonehenge i Chorzy.

 

 

Atrakcjami niedzieli były także opowieści podczas Family Trawel Festiwal, kolejne zmagania sportowe w Strefie GYM przemiany oraz wernisaż wystawy Andrzeja Łazowskiego.

 

Niedziela to także ostatni dzień przebywania z najważniejszymi gośćmi Dni Morza – żaglowcami i jachtami. Wielu mieszkańców i oficerów łącznikowych nie kryło wzruszeń, ponieważ zawsze ciężko pożegnać tych, którzy tak świetnie wpisują się w krajobraz naszych nabrzeży. Na stacji pilotów zgodnie z ceremoniałem każdej, nawet najmniejszej jednostce został odegrany hymn i złożony pokłon banderowy. Dzisiejsze pożegnanie nie oznacza, że nie zobaczymy tych wspaniałych jednostek ponownie, możemy być pewni, że podczas kolejnego morskiego święta ci niezwykli goście przypłyną do Szczecina ponownie.

 

 

 

 

 

Przypominamy, że w dniach 13-15 czerwca odbędą się w Szczecinie Światowe Dni Morza 2018.

Są one współorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Pierwszy raz ta międzynarodowa impreza nie odbędzie się w stolicy państwa gospodarza. Także po raz pierwszy organizatorem tego największego święta morskiego Narodów Zjednoczonych jest państwo Europy Środkowo-Wschodniej. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „IMO 70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości” nawiązujące do 70. rocznicy powstania IMO.

Do stolicy Zachodniego Pomorza zjadą przedstawiciele branży morskiej, eksperci, naukowcy, armatorzy oraz ministrowie zajmujący się gospodarką morską w swoich krajach. W czerwcu oczy światowej branży morskiej skierują się w stronę Szczecina.

Międzynarodowe spotkanie ludzi morza poprzedzą tradycyjne szczecińskie Dni Morza, z żaglowcami festynami i koncertami. W ramach morskiego cyklu wydarzeń odbędzie się także VI Kongres Morski, a ostatnim akcentem będzie organizowany przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Biznesowy Event Morski.

 

Więcej informacji na stronach:

www.worldmaritimedaypoland.org

www.dnimorza.szczecin.eu

https://www.facebook.com/SailSzczecin/

http://arms-szczecin.eu/

 

 

 

powrót
Żegluga Agencja Centrum Żeglarskie Gryf ZWIK Tyskie PKO Port Szczecin