Pobierz program i mapę Dni Morza

pobierz PL pobierz EN pobierz DE

Wydarzenia towarzyszące Dniom Morza

2018-06-09

Dni Morza to nie tylko zabawa i koncerty, to przede wszystkim święto morza i ludzi z nim związanych.

W sobotę przy skwerze Kapitanów na szczecińskiej Łasztowni odbyło się uroczyste odsłonięcie dwóch nowych map ukazujących śródlądowe drogi wodne. Po otwarciu w 2017 roku Galerii Kapitańskiej przy Starej Rzeźni, kpt. ż. w. Włodzimierz Grycner ponownie zrealizował ciekawy projekt związany z morskim charakterem Szczecina. Dzięki temu to wyjątkowe miejsce zostało wzbogacone o dwa nowe elementy.

 - Wszyscy myślą, że Szczecin leży nad morzem. I poniekąd mają rację, gdyż morze w naszym mieście rozpoczyna się już od Trasy Zamkowej. I to właśnie stanowi o wyjątkowym morsko-odrzańskim charakterze stolicy Pomorza Zachodniego - powiedział podczas dzisiejszej uroczystości kapitan Grycner.

Wszyscy, którzy są zainteresowani odkrywaniem Odry i wodnego oblicza Szczecina mogą od soboty przy skwerze Kapitanów obejrzeć dwie nowe wyjątkowe mapy. Jedna z nich ukazuje odrzańskie porty, mariny i przystanie turystyczne. Na drugiej natomiast wytyczono śródlądowe drogi wodne w Polsce.

Również w sobotę punktualnie w południe na Cmentarzu Centralnym uczczono pamięć zaginionych marynarzy. Przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” złożono kwiaty i wspominano ludzi morza, którzy wypłynęli w ostatni rejs i nie wrócili do portu macierzystego. W uroczystości wzięli udział: zastępca prezydenta miasta Michał Przepiera, przedstawiciele środowiska żeglarskiego, związków zawodowych, górnicy oraz bliscy osób, które nie powróciły z ostatnich rejsów.

To pierwsza część uroczystości poświęconych ofiarom morza. W niedzielę o godz. 22, przy tym samym pomniku Opera na Zamku już po raz 16. organizuje koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…”. To niezwykłe wydarzenie jest jedynym tego rodzaju koncertem w Europie, w niecodziennej przestrzeni Cmentarza Centralnego, który jest nie tylko potężną nekropolią, ale również wyjątkowym parkiem.

Koncert poprzedzi ceremoniał morski, honorową wachtę pełnić będą studenci Akademii Morskiej w Szczecinie. W tym roku w niepowtarzalnej atmosferze i klimatycznie oświetlonej scenerii Cmentarza Centralnego zabrzmi muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta. Bilety kosztują 25-40 zł. W dniu koncertu kasa plenerowa Opery na Zamku będzie czynna od 13.30 przy Bramie Głównej Cmentarz Centralnego aż do rozpoczęcia spektaklu.

W niedzielę, o godz. 15 na Łasztowni odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, w którym wezmą udział przedstawiciele różnych kościołów i wyznań. Słowo do zgromadzonych żeglarzy, ludzi morza i mieszkańców Szczecina wygłosi ksiądz biskup Henryk Wejman.

Z kolei o 18. zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Łazowskiego do CKE Stara Rzeźnia, który postanowił pokazać aktywnych mieszkańców Euroregionu, działających, tworzących i kreujących wokół siebie rzeczywistość, podkreślając wyjątkowość otaczającej ich energii. Pomiędzy jest efektem ostatnich miesięcy obserwacji i pracy artysty. Niepowtarzalność osób pokazanych na fotografiach jest znakomitą formą promocji całego regionu, ponieważ wystawę oglądać będzie można podczas Święta Morza oraz Światowych Dni Morza.

powrót
Żegluga Agencja Centrum Żeglarskie Gryf ZWIK Tyskie PKO Port Szczecin