Pobierz program i mapę Dni Morza

pobierz PL pobierz EN pobierz DE

Spotkanie z przedstawicielami miast partnerskich

2018-06-09

W sobotnie przedpołudnie doszło do spotkania władz Szczecina z przedstawicielami Miast Partnerskich stolicy Pomorza Zachodniego, które zostało zorganizowane w ramach trwających właśnie w Szczecinie Dni Morza.


Spotkanie z przedstawicielami miast partnerskich to już swoista tradycja, która towarzyszy zarówno Dniom Morza, jak również finałom regat wielkich żaglowców The Tall Ships Races. Dzisiejsze spotkanie odbyło się w zabytkowej bibliotece zlokalizowanej na drugim piętrze szczecińskiego magistratu. Oprócz prezydenta Piotra Krzystka oraz jego zastępcy Daniela Wacinkiewicza wzięli w nim udział między innymi:


- Lénárd Borbély - burmistrz dzielnicy Csepel w Budapeszcie (Węgry)

- Attila  Ábel - zastępca burmistrza dzielnicyCsepel,

- Marina Kargoscha - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bremerhaven (Niemcy),

- dr Jeanne Marie Ehbauer - decerentka  ds. Budownictwa w Bremerhaven,

- Martin Lau - wiceprzewodniczący frakcji CDU Rady Miasta Rostocku

- Aleksandra Markianova z Biura Nadburmistrza Rostocku,

- Ruslan Moroz - dyrektor Biura Inspekcji Rozwoju Miasta Dniepr (Ukraina)

- Olexandr Lytvyn - dyrektor Wydziału Wsparcia Rady Miasta Dniepr.

W trakcie dzisiejszego spotkania obecni również byli konsulowie honorowi poszczególnych państw.


- Bardzo się cieszę, że mogę Państwa gościć w Szczecinie podczas tegorocznej edycji Dni Morza, czyli święta, które obchodzimy od 50 lat i właśnie w ten sposób podkreślamy morski charakter naszego miasta - powiedział podczas dzisiejszego spotkania Piotr Krzystek. - Jednocześnie myślę, że dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja by podziękować Państwu za wasze zaangażowanie i współpracę ze Szczecinem. To budujące, że mamy tak wielu przyjaciół w całej Europie i możemy wspólnie realizować różnorodne ważne projekty. W trakcie spotkania goście podkreślali znaczenie wieloletnich przyjaznych relacji istniejących pomiędzy poszczególnymi miastami i Szczecinem. Zwracali również uwagę na walory Szczecina, doceniali Dni Morza oraz zaznaczali chęć kontynuacji współpracy zarówno w sferze gospodarczej, jak również kulturalnej, oświatowej i innych.


 Po spotkaniu goście z Budapesztu wraz z prezydentem Piotrem Krzystkiem złożyli kwiaty pod pomnikiem Węgierskiego Chłopca, który znajduje się nieopodal Pomnika Czynu Polaków w szczecińskim Parku Kasprowicza. Wspomniany pomnik to dar dla Szczecina od dzielnicy Csepel, który upamiętnia powstanie węgierskie z 1956 roku. Jednocześnie pomnik jest niejako podziękowaniem Węgrów za pomoc, którą okazywali im Szczecinianie w tamtym okresie.

Program oficjalny zakończył się udziałem gości z miast partnerskich w uroczystości złożenia wieńców pod pomnikiem „Tym, co nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym, gdzie wspólnie z przedstawicielem Miasta Szczecin i innymi delegacjami upamiętnili osoby, które straciły życie na morzu w wyniku działań wojennych i katastrof morskich.

 

powrót
Żegluga Agencja Centrum Żeglarskie Gryf ZWIK Tyskie PKO Port Szczecin