Pobierz program i mapę Dni Morza

pobierz PL pobierz EN pobierz DE

Pierwszy dzień Dni Morza_Sail Szczecin 2018 za nami

2018-06-08

Przepiękny Sedov, bandera na maszcie Maciejewicza, zamki z piasku, wesołe miasteczka, piękne żaglowce i niesamowite koncerty na zakończenie dnia. Od ilości atrakcji aż kręci się w głowie! Piątkowe wydarzenia rozpoczęły trzydniową zabawę nad Odrą, a pierwszego dnia w kulminacyjnym momencie przy Wałach Chrobrego bawiło się blisko 50 tysięcy osób.

Dni Morza_Sail Szczecin 2018 rozpoczęliśmy od uroczystego powitania największego szkoleniowego żaglowca. Sedov przycumował przy Nabrzeżu Starówka i pozostanie z nami do końca wydarzenia. A skoro jesteśmy już przy powitaniach, to nie można zapomnieć o symbolicznym uczczeniu nowego miejsca masztu Maciejewicza. Przy dźwiękach hymnu państwowego młodzi żeglarze wciągnęli polską banderę na Maszt im. Kapitana Konstantego Maciejewicza, który od kilku dni stoi w nowym miejscu – na Łasztowni.  

Piątek rozpoczął na dobre naszą żeglarską zabawę. Do Szczecina przypłynęło około 40 różnych jednostek. Żaglowce cumują po dwóch stronach Odry – u stóp Wałów Chrobrego oraz na Nabrzeżu Starówka. Wszystkie jednostki zwiedzać w sobotę od 10:00 do 20:00 i w niedzielę od 10:00 do 15:00 (z wyjątkiem godzin, w których odbywają się rejsy i wydarzenia zamknięte na pokładach).  

Łasztownia wypełniła się restauracjami na kółkach z kulinariami całego świata. To właśnie tam odbywa się Festiwal Smaków Foodtrucków. Tuż obok nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Oprócz karuzel, roller coasterów i dmuchanych zamków, dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji: warsztaty rzeźb z piasku, strefę sportu, malowanie twarzy i wiele innych przyjemnych niespodzianek. Również na Łasztowni rozpoczął się Samba Port Festiwal, który potrwa do soboty. Z kolei na Wałach Chrobrego oraz wzdłuż ulicy Jana z Kolna rozstawił się Jarmark pod Żaglami.  

Nie zabrakło także dobrej muzyki. Chyba nikt w Szczecinie nie jest w stanie wyobrazić sobie Dni Morza bez tradycyjnych szant, które można było usłyszeć na pływającej scenie. Podobnie, jak w ubiegłych latach główna scena Dni Morza umieszczona została u podnóża Wałów Chrobrego. Chwilę po godzinie 19:00 pojawiła się pierwsza z gwiazda polskiej sceny muzycznej, która w spektakularny sposób rozpoczęła to żeglarskie święto w stolicy Pomorza Zachodniego. Jako pierwsza wystąpiła Landberry czyli Małgorzata Uściłowska. Tuż po niej na scenie pojawiła Natalia Szroeder. Pierwszy dzień tegorocznych Dni Morza_Sail Szczecin 2018 zakończyliśmy rockowym brzmieniem, kultowego zespołu Lady Pank.  

Jutro zapraszamy na Wały Chrobrego od godziny 10:00. Od rana będzie mnóstwo atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy film podsumowujący dzień pierwszy!

 

powrót
Żegluga Agencja Centrum Żeglarskie Gryf ZWIK Tyskie PKO Port Szczecin