Hymn do Bałtyku

2016-06-12

Wolności słońce pieści lazur, łódź nasza płynie w świata dal, z okrętu dumnie polska flaga, uśmiecha się do złotych fal… to pierwsze słowa Hymnu do Bałtyku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzisiaj na pokładzie na ORP Toruń odbyło się niezwykłe wydarzenie. Ci którzy akurat przechodzili w pobliżu mogli w skupieniu posłuchać jednej z najważniejszych pieśni poświęconych morzu Bałtyckiemu.  Do wspólnej nauki oraz śpiewania hymnu, mieszkańców oraz turystów zapraszali marynarze, załogi jednostek biorących udział w Dniach Morza oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod batutą charyzmatycznej Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

„Hymn do Bałtyku” to polska pieśń hymniczna poświęcona Morzu Bałtyckiemu. Powstała w 1919 roku tuż po uzyskaniu przez Polskę niepodległości i uzyskaniu pełnego dostępu do Bałtyku. Autorem słów jest Stanisław Rybka-Marius natomiast melodię napisał Feliks Nowowiejski. Hymn odgrywa ważną rolę w tradycji polskiej Marynarki Wojennej.

Na to wyjątkowe wydarzenie przybyła liczna publiczność, która gromkimi brawami nagrodziła chórzystów. Wielu uczestników tego nietypowego koncertu zdecydowało się spróbować swoich sił i razem z artystami zaśpiewać tę przepiękną pieśń.

W repertuarze koncertu znalazły się również inne utwory nawiązujące swoją treścią do tematyki marynistycznej. W tym m.in. „Kapitańskie tango” oraz „Gdzie ta keja”. Wszystkie utwory wykonano w nietypowych aranżacjach, które zachwyciły zgromadzoną pod okrętem publiczność.

Chcecie zobaczyć jak wyglądał koncert, zajrzyjcie do naszj galerii.

powrót
Organizatorzy
Sponsor główny
Sponsorzy
Partner
Oficjalny przewoźnik
Usługi portowe